OKTAY EKİNCİ ANISINA ÇEVRE VE KENT MÜCADELELERİ KONUŞULDU
1.12.2021 02:12:00

Türk mimar Oktay Ekinci, Menteşe Belediyesi ve TMMOB Mimarlar ve Mühendisler Odası Muğla Şubesi tarafından Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı. Ekinci anısına düzenlenen programda çevre ve kent mücadeleleri konuşuldu.

Programda konuşma yapan Prof. Dr. Tuncay Kaleli, “Orman yangınlarından sonra acil rehabilitasyon çalışmaları yapılmadığı takdirde oksijensiz bir ortama ve o kıyı bölgesindeki deniz suyunun alg patlamaları ve müsilaja kadar gidecek bir yolun önü açılmış oluyor” dedi.

Türk mimar, öğretim görevlisi, Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı ve yazar Oktay Ekinci’nin vefatının yıldönümü dolayısıyla TMMOB Mimarlar ve Mühendisler Odası tarafından Menteşe Belediyesi’nin katkılarıyla Konakaltı Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi.

Programa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Mimarlar ve Mühendisler Odası Muğla Şube Başkanı Kamil İlhan Erkan, konuşmacılar Naci Dinçer, Prof. Dr. Tuncay Kaleli ve mimarlar katıldı.

Çevre ve kent mücadelelerinin konuşulduğu programda Naci Dinçer, “MMO- TÜRSAB Kaya Köyü Kiliseleri Restorasyon Projesi ve Oktay Ekinci” konulu konuşma yaptı.

ORMAN YANGINLARINDAN SONRA ACİL REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI YAPILMALI

Daha sonra Prof. Dr. Tuncay Kaleli ise, “Orman Yangınlarının Kıyı Bölgelerine ve Yakın Kıyı Bölgelerindeki Deniz Ortamına Etkileri” konulu sunum yaptı.

Kaleli, yaptığı sunumun ve değerlendirmelerin şahsına ait olduğunu belirterek, “Ülkenin bütün değerleri kıyı bölgelerine yığılmışken, birde karşımıza doğal afetler çıkıyor. Bu durumdan tabi kimseyi suçlayacak halimiz yok. Orman yangınlarının bir sürü sebebi var. İklim değişikliği, insan etkisi, doğal sebepler gibi. Bu olanlar sadece kara tarafını etkilemiyor. Ormansızlaşma ya da ağaçların yok olması neticesinde yüzey akışı kat ve kat artıyor. Bunun anlamı sel baskınıdır, bu bölgedeki toprak erozyonudur. Bu kadar mı? Tabi ki değil. Deniz ortamında ve içme suyu kaynaklarındaki su kalitesini olumsuz şekilde etkiler. Özellikle orman yangınlarından sonra acil rehabilitasyon çalışmaları yapılmadığı takdirde deniz ortamında boğucu bir etkiye, oksijensiz bir ortama ve o kıyı bölgesindeki deniz suyunun alg patlamaları ve müsilaja kadar gidecek bir yolun önü açılmış oluyor” dedi.

MENTEŞE, TÜRKİYE’NİN EN İYİ KORUNAN KENTLERİNDEN BİR TANESİ

Programda konuşma yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Oktay Ekinci Muğla’mız için çok büyük bir değer. Özellikle merkez ilçemiz Menteşe’miz bugün Türkiye’nin en iyi kurulan ili ise, koruma kültürü geliştiyse, kültürel mirasa sahip çıkıldıysa hiç kuşku yok ki en büyük pay sahibi Oktay Ekinci. Muğla’ya geldikten sonra Muğla Belediyesi’nde İmar Müdürlüğü yapmasıyla beraber korumacılık başlamış, özellikle eski Muğla’nın kentsel sit ilan edilmesiyle bugünlere gelmiş. Hala o bölgede kültür devam ediyor. Bu kentin kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak noktasında geçmişimize sahip çıkıyoruz ve bu noktada güzel çalışmalar yapıyoruz. Menteşe artık bir restorasyon kenti oldu.  Çok güzel eski evleri kamulaştırdık, satın aldık ve hizmete sunduk. Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor. Menteşe, Türkiye’nin en iyi korunan, en iyi kentlerinden bir tanesi haline geldi. Bu kenti korumaya devam edeceğiz. Oktay Ekinci’yi sevgi ve saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu.

SORUMLULUĞUNU EN İYİ YERİNE GETİREN OKTAY EKİNCİ İDİ

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban ise, “Büyük üstat Oktay Ekinci’yi anmak için bir araya geldik. Kendisini sevgi ve saygıyla anıyorum. Bir şehre gittiğimizde insanlarına bakmadan oranın caddelerine sokaklarına binalarına bakıyoruz. Eğer orada caddeler, sokakla,  meydanlar insanların rahat soluk almasını sağlıyorsa o şehrin geleceği aydınlık demektir.  İnşallah bundan sonra şehirlerimiz daha aydınlık olur. İnsanlarımız daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşar. Şehirlerin, kasabaların yaşaması mimarların elinde ve sorumluluğunda. Bu sorumluluğu en iyi yerine getiren Oktay Ekinci’yi saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 KAYNAK : MUĞLA HABER GAZETESİ - SİNEM KARAKAYA 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.